headerphoto

Klimat i pogoda

Klimat

Bardzo łagodne średnie temperatury
24ºC latem i 19ºC w zimie, umiarkowany poziom wilgotności, odpowiada za wyjątkowe cechy tej podzwrotnikowej wyspy. Temperatura wody morskiej jest bardzo łagodna, ze względu na wpływ ciepłego prądu Gulf, średnio 22ºC w lecie i 18°C w zimie.

Na Maderze średnia dzienna temperatura nawet w zimie nie spada poniżej 19ºC, jest to odpowiednia temperatura do wypoczynku. Woda na wyspie jest niezwykle cenna, podobnie jak opady atmosferyczne, które występują przeważnie w marcu, kwietniu i październiku. Z kolei w miesiącach letnich prawdopodobieństwo zepsucia urlopu przez opady deszczu jest znikome. Opady częściej zdarzają się na północy Madery niż na południu. Często zdarza się, że na południu świeci słońce z kolei na północy pada ulewny deszcz - zwłaszcza zimą.

Ciepły prąd zatokowy ma dobry wpływ na powietrze dzięki czemu w okolicy oceanu panują przyjemne temperatury. Woda wokół Madery ma średnią temperaturę nie niższą niż 17ºC. Zimą częściej zdarzają się wiejące wiatry, gęstsze chmury i zmiany pogody. Jedynym mankamentem wyspy są miejsca kąpielowe. Nie znajdziemy tam zbyt wielu długich plaż - z wyjątkiem Calhety i Porto Santo. W zamian można spotkać pięknie przyrodnicze plaże. Część z nich umożliwia nam dostęp do oceanu i fal.

Najprzyjemniejszym okresem do odwiedzenia Madery są miesiące letnie, ale nie znaczy to, że zima jest gorszym okresem na przyjazd. Woda i powietrze w okresie letnim maja zbliżone temperatury. Subtropikalna pogoda stwarza wrażenie, że jesteśmy na wyspie, która w pełni zasługuje na miano "wyspy wiecznej wiosny".

Średnie dzienne temperatury powietrza i wody (w ºC), średnia ilość deszczowych dni oraz średnie dzienne nasłonecznienie (w godzinach):


Styczeń Luty Marzec Kwiecień
Powietrze 19 19 19 20
Woda 18 17 17 17
Deszczowe dni 7 6 7 4
Nasłonecznienie 5 6 6 7


Maj Czerwiec Lipiec Sierpień
Powietrze 21 22 24 25
Woda 18 20 21 22
Deszczowe dni 2 1 1 1
Nasłonecznienie 8 9 9 9


Wrzesień Październik Listopad Grudzień
Powietrze 25 24 22 20
Woda 23 22 20 19
Deszczowe dni 2 7 7 7
Nasłonecznienie 7 6 5 5


Aktualna pogoda
Find more about Weather in Funchal, MD
Szczegółowa prognoza w Funchal
Find more about Weather in Porto Santo, MD
Szczegółowa prognoza na Porto Santo

Serwis madera.org.pl nie bierze odpowiedzialności za zgodność danych dotyczących klimatu i pogody.

Warto wiedzieć

Jadąc na Maderę, wydawało nam sie, ze wiemy sporo, a to czego nie wiemy, dowiemy się z przewodnika. W zasadzie w Polsce dostępne sa dwa przewodniki Pascala i Thomasa Cooka i żadnego z nich nie mogliśmy znaleźć na półkach księgarni, dopiero poprzez złożenie zamówienia staliśmy się posiadaczami przewodnika wydawnictwa Pascal.

Nasza podróż

Po miesiącach oczekiwania wreszcie udało nam się wygospodarowć trochę czasu na naszą zaległą podróż. Już w maju wiedzieliśmy, że będzie to Madera, wybraliśmy nawet hotel Rocamar w miejscowości Canico de Baixo, po mojej wizycie w biurze podróży zaoferowano nam jeszcze jeden RUI Palace Madeira. Do pierwszego można dostać się z Warszawy do drugiego z Berlina.