headerphoto

Warto wiedzieć

Warto wiedzieć (informacja turystyczna na Maderze)

Jadąc na Maderę, wydawało nam się, że wiemy sporo - a to czego nie wiemy, dowiemy się z przewodnika. W zasadzie w Polsce dostępne są dwa przewodniki Pascala i Thomasa Cooka - i żadnego z nich nie mogliśmy znaleźć na półkach księgarni. Dopiero poprzez złożenie zamówienia staliśmy się posiadaczami przewodnika wydawnictwa Pascal.

Na Maderze czas przesunięty jest o godzinę do tyłu w stosunku do czasu polskiego.

Jako że Madera jest terytorium autonomicznym Portugalii obowiązują tu przepisy takie jak w Portugalii kontynentalnej m.in. takie same dokumenty niezbędne do wyjazdu. Ja wybrałem się na Maderę tylko z dowodem osobistym (paszport zostawiając w domu) i nie miałem żadnych problemów z przekroczeniem granicy, czy też wynajmem samochodu.

Oprócz przewodnika warto mieć mapę - najlepiej taką z zaznaczonymi lewadami. My kupiliśmy mapę w punkcie z pamiątkami niedaleko naszego hotelu za 4,5 € w skali 1:75 000. Na Maderę koniecznie trzeba wziąć buty trekkingowe, bez nich w wielu miejscach nie da się chodzić, a jeśli już ktoś chciałby wybrać się bez nich naraża się na niewygodę, a przede wszystkim niebezpieczeństwo.

Jadąc w grudniu (tak jak my) nie ma co przesadzać z grubą odzieżą, która przydaje się tylko podczas wycieczek w góry. Na wycieczki chodziliśmy w krótkim rękawku i krótkich spodenkach, pomimo tego na wszelki wypadek zawsze w samochodzie mieliśmy cieplejsze ubrania. W zupełności wystarcza "oddychająca" kurtka wodo i wiatroodporna. Warto wziąć kremy do opalania, nawet w grudniu podczas spacerów można się opalić.

My nie wyobrażamy sobie funkcjonowania na Maderze bez samochodu, dlatego wypożyczenie auta uważamy za niezbędną rzecz, która zdecydowanie ułatwia zwiedzanie wyspy, oraz daje większą swobodę przy wybieraniu miejsc w których robimy zakupy. Można zwiedzać Maderę autobusami publicznymi (Więcej o komunikacji na Maderze można znaleźć w zakładce Komunikacja). Poznaliśmy osoby, które tak zwiedzały wyspę i były zadowolone. Jest to sposób tani, ale czasochłonny. Podczas pobytu 7 - dniowego mocno ogranicza zwiedzanie wyspy. Wyspę można też zwiedzać korzystając z wycieczek autokarowych, ale ceny zaczynają się od 60 € za osobę, i nie ma się takiej swobody jak podczas zwiedzania wynajętym samochodem.

Należy wypożyczać jak najmłodsze auto. W ofercie wypożyczalni jest sporo samochodów Renault Clio oraz Seatów Ibiza - nam wystarczył Hyundai Getz, za którego zapłaciliśmy 168 € za tydzień, za Clio zapłacilibyśmy o ok 70 € więcej. Oczywiście są tez samochody klas wyższych oraz motocykle. Wypożyczając samochód warto zwrócić uwagę na sprzęgło im starsze auto tym sprzęgło w gorszym stanie, ale do wszystkiego można się przyzwyczaić :) W samochodzie warto mieć klimatyzację, ze względu na parujące szyby zwłaszcza w górach - nie wiemy jak wygląda to latem, ale na pewno wtedy są wyższe temperatury i klimatyzacja tym bardziej się przyda. Paliwo na całej wyspie kosztuje tyle samo, benzyna kosztowała 1,203 €. Najwięcej stacji znajduje się w okolicy Funchal i na południowym wschodzie. Na drodze prowadzącej od mniej więcej Porto Moniz przez Rabacal, Paul da Serra do Encumeady nie ma stacji, więc proponujemy tutaj jechać zatankowanym samochodem.

Słyszeliśmy różne opinie o drogach i samej jeździe samochodem po Maderze, często były to opinie przerażające typu "nie da się tam jeździć, drogi są wąskie, nie mieszczą się dwa samochody, trzeba zjeżdżać w zatoczki" - taką drogę widzieliśmy tylko raz i jest to bardzo krótki odcinek ok 500 m prowadzący na Eira do Serrado.

Na pewno jeździ się inaczej niż w Polsce, ponieważ cała wyspa jest górzysta, ale nie jest tak strasznie jak mówili nam znajomi i jak czytaliśmy na forach czy w przewodnikach. Jeżdżąc poza głównymi drogami często używa się hamulca ręcznego. Należy pamiętać, że na światłach jeździ się po Via Rapidzie i w tunelach. Ja oceniam bardzo pozytywnie jazdę samochodem po Maderze, mi osobiście gorzej jeździ się w Polsce.

Napięcie w sieci elektrycznej na Maderze wynosi 220V. Gniazdka są przystosowane do wtyczek z dwoma bolcami, także urządzenia z Polski bez problemu można podłączyć.

Nie poleca się osobom niepełnosprawnym podróży na Maderę ze względu na problemy z poruszaniem po ulicach, które są strome, brukowane a czasem śliskie. Mało budynków posiada udogodnienia dla niepełnosprawnych.


Pogoda w Funchal

Click for Funchal, Madera Forecast

Komunikacja

Gdziekolwiek jesteś, najważniejsze będzie znalezienie właściwej formy transportu odpowiedniej dla swoich potrzeb. Łatwo jest się przemieszczać po wyspie dzięki nowoczesnej sieci drogowej, która uległa znacznej poprawie w ostatnich latach. Praktycznie wszystkie interesujące miejsca są łatwo dostępne.

Zakupy

Gdzie robić zakupy na Maderze i co kupić? Skorzystaj z okazji i kup buty portugalskie, kwiaty i owoce tropikalne. Tradycyjne produkty wykonane przez miejscowych rzemieślników, najbardziej znane są słynne wina z Madery i wykwintne hafty, nie wspominając o tkaninach i wyrobach z wikliny.

Klimat i pogoda

Bardzo łagodne średnie temperatury
25ºC latem i 22ºC w zimie, umiarkowany poziom wilgotności, odpowiada za wyjątkowe cechy tej podzwrotnikowej wyspy. Temperatura wody morskiej jest bardzo łagodna, ze względu na wpływ ciepłego prądu Gulf, średnio 22ºC w lecie i 18°C w zimie

Zawiadomienia dotyczące lewad

SRA - Regionalny Sekretariat Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych Madery, informuje że następujące trasy są tymczasowo zamknięte w celu przeprowadzenia prac konserwacyjnych:

Nasza podróż

Po miesiącach oczekiwania wreszcie udało nam się wygospodarowć trochę czasu na naszą zaległą podróż. Już w maju wiedzieliśmy, że będzie to Madera, wybraliśmy nawet hotel Rocamar w miejscowości Canico de Baixo, po mojej wizycie w biurze podróży zaoferowano nam jeszcze jeden RUI Palace Madeira. Do pierwszego można dostać się z Warszawy do drugiego z Berlina.